LaSoy & LA CHA - Health and Pleasure Shop

Македонски (Macedonian)

Вашата кошничка

Вашата кошничка во моментов е празна.

LaSoy & LaCha
 
LaSoy & LaCha: Почетна Чаевото дрво и градација

Чаевото дрво и градација

Е-пошта Печати PDF

Постојат многу легенди врзани за откривањето на чајот, но со сигурност се смета дека тој е пронајден околу 2700 години п.н.е., кога императорот Shen Nung се одмарал под едно дрво во планинските предели на кинеската провинција Yunnan додека неговиот слуга греел вода на огнот.

Tea plantОдеднаш ветрот се засилил и оддувал лист од дрвото во водата. Императорот решил да го проба напитокот и се чувствувал освежено откако го испил. Дрвото било чаево дрво и се зборува дека тој ги открил лековитите својства на овој драгоцен напиток.


Оттогаш наваму во преданијата чајот често се спомнува или како подарок за Императорите или пак како лек односно средство за детоксикација.
Благодарение на ширењето на пазарите за чај, денес можеме да откриеме прекрасни нови видови, вкусови, форми и ароми на чаеви.

Повеќе не сме врзани за ограничениот избор на чаеви во филтер вреќички од полиците на супермаркетите. Денес сме слободни да го искусиме чајот онака како што тој заслужува да се искуси.

Tea plantЗа да се овозможи добивање на висококвалитетен чај, берењето на најгорните ливчиња кои всушност се состојат од две ливчиња и пупка се врши рачно.

Оваа пракса на фина берба резултира во добивање на највкусна варијанта на чаеви, но претставува мал процент од вкупниот чај кој се произведува, бидејќи две до три илјади ливчиња се потребни за половина килограм завршен производ.


Од друга страна пак, честото рачно берење на младите ливчиња и пупки резултира со нов раст низ целата година. Во зависност од потеклото, грмушките се берат од три до дванаесет пати годишно. Секоја поединечна берба е позната како “flush”.


Климата, надморската височина и почвата исто така играат голема улога при одредувањето на квалитетот на чајот. На растението му годат висини помеѓу 600 и 2000 m. Најквалитетните чаеви растат на поголеми височини каде свежата клима го забавува нивното растење, што овозможува да се развијат поконцентрирани ароми во ливчињата.


Ботаничарите го нарекуваат чаевото дрво Camellia Sinensis. Сите главни видови на чај, вклучувајќи ги белиот, зелениот, оолонг и црниот доаѓаат од истото растение.

Тие се разликуваат само во начинот на кој набраните ливчиња се преработуваат.


Овој процес на преработка се вика ферментација или оксидација – колку подолго се одвива овој процес, толку потемен станува чајот.

Tea plant

 

Имате прашање?

Контактирајте нé:

  • Тел: (+389) 72 22 80 77
  • Факс: (+389) 72 22 80 77
  • Email: office@lasoy.com.mk
  • Вебсајт: www.lasoy.com.mk

LaSoy природна козметика

LaCha чај и кафе

e - Продавница брз мени

Козметика
Сапуни
Ексфолијантни сапуни
Сапуни без додатоци
Сапуни за лице
Премиум сапуни
Сапуни за сладокусци
Течни сапуни
Soap on a Rope
Свадбени сапуни
Сапуни по нарачка
Хотелски сапуни
Упс! торбички и Рефусни сапуни
Пробни сапуни
Балзами
Балзам за усни
Балзам за раце
Балзам за стапала
Купки
Шумливи цврсти купки
Маслени купки
Масажни производи
Масажни масла
Масажни стикови
Нега на лице
Нега на тело
Путери за тело
Млеко за тело
Пилинзи за тело
Рол - он
Нега на коса и нокти
Шеа путер
Пенаст шеа путер
Пенаст шеа бутер за бебиња
Шеа путер
Млеко за сончање
Цврсти парфеми
Поклони и комплети
Сет за летна нега на кожата
Сет за нега на стапала
Ѓумбир комплет
Чоко - минт / Чоко - ванила сет
Антицелулитен комплет
Анти - стрес комплет
Егзотичен комплет Мошус
Чаеви и прибор
Чаеви
Зелени чаеви
Бели чаеви
Црни чаеви
Oolong и Pu - Erh
Чаеви со арома
Рооибос
Овошни и растителни
Wellness чаеви
Мате
Празнични вкусови
Чаеви што цветаат
Прибор
Чајници
Шољи
T - 4 - 1 Сетови
Метални кутии
Филтри
Кафе и Какао
Кафе
Кафиња без арома
Кафиња со арома
Какао