LaSoy & LA CHA - Health and Pleasure Shop

Македонски (Macedonian)

Вашата кошничка

Вашата кошничка во моментов е празна.

LaSoy & LaCha
 
LaSoy & LaCha: Почетна Совршена шоља чај

Совршен момент за совршена шоља чај

Е-пошта Печати PDF

За да уживате во вашата шоља чај, потребна ви е опуштена атмосфера и доволно време да ја изведете оваа церемонија. Соодветни моменти за шоља чај се кога врне, кога децата не се дома, кога сте расеани, за време на вашите полноќни разговори, со добар пријател или прекрасна женa.

Несоодветни моменти за шоља чај се: кога истура, кога децата се дома, во театар, кога отворате писмо. Треба да избегнувате лошо време, места пренатрупани со луѓе, луѓе во лошо расположени, премногу зборлести луѓе, проблеми со пари, кавгаџиски настроени жени и гласни деца. (Совети од кинеска книга за чај (Cha Su))

Oсновни совети за подготовка на совршена шоља чај

 Треба да ги земете во предвид овие основни совети за подготовка на совршена шоља чај.

 

 • Секогаш чувајте го чајот во цврсто затворени садови на ладни и суви места.
 • Чајот најдобро се подготвува со свежа, мека вода, која ќе им дозволи на ливчињата чај да ја испуштат својата полна арома.
 • Водата треба да се зоврие во огноотпорен или порцелански сад.
 • Пропишаното количество на ливчиња (во повеќето случаи една лажичка на 1,5-2 dl вода) треба да се стави во претходно загреан чајник (стаклен, земјен или порцелански) 
 • Чајот никогаш не се става во врела вода, туку обратно – врелата или топла вода се прелева врз ливчињата и се остава да отстои онолку долго колку што е препорачано (2-5 мин. во зависност од типот на чај), после тоа чајот се цеди и се сервира.
 • Зелените, белите и оолонг чаевите не се подготвуваат со зоврена вода, туку со вода која по зовривањето малку се лади.
 • Никогаш не го користете истиот чајник за чистите и ароматизираните чаеви и секогаш додавајте уште по една лажичка – за чајникот

 

 

А сега, на вас останува да најдете најсоодветен миг да се опуштите и да уживате во убавината и магијата на вашата омилена шоља чај.

Tea


Подготовка на Зелен чајTea21.Загрејте го чајникот

 

 


 

 

Tea32.Ставете по една лажичка за секоја чаша + уште една за чајникот

 

 

 

  Tea43.Прелејте ги ливчињата со вода (зовриена и потоа оладена на околу 70-80 C)

 

 

 

 

Tea54. По 3-5 минути исцедете го и сервирајте

 

 

 

  

Имате прашање?

Контактирајте нé:

 • Тел: (+389) 72 22 80 77
 • Факс: (+389) 72 22 80 77
 • Email: office@lasoy.com.mk
 • Вебсајт: www.lasoy.com.mk

LaSoy природна козметика

LaCha чај и кафе

e - Продавница брз мени

Козметика
Сапуни
Ексфолијантни сапуни
Сапуни без додатоци
Сапуни за лице
Премиум сапуни
Сапуни за сладокусци
Течни сапуни
Soap on a Rope
Свадбени сапуни
Сапуни по нарачка
Хотелски сапуни
Упс! торбички и Рефусни сапуни
Пробни сапуни
Балзами
Балзам за усни
Балзам за раце
Балзам за стапала
Купки
Шумливи цврсти купки
Маслени купки
Масажни производи
Масажни масла
Масажни стикови
Нега на лице
Нега на тело
Путери за тело
Млеко за тело
Пилинзи за тело
Рол - он
Нега на коса и нокти
Шеа путер
Пенаст шеа путер
Пенаст шеа бутер за бебиња
Шеа путер
Млеко за сончање
Цврсти парфеми
Поклони и комплети
Сет за летна нега на кожата
Сет за нега на стапала
Ѓумбир комплет
Чоко - минт / Чоко - ванила сет
Антицелулитен комплет
Анти - стрес комплет
Егзотичен комплет Мошус
Чаеви и прибор
Чаеви
Зелени чаеви
Бели чаеви
Црни чаеви
Oolong и Pu - Erh
Чаеви со арома
Рооибос
Овошни и растителни
Wellness чаеви
Мате
Празнични вкусови
Чаеви што цветаат
Прибор
Чајници
Шољи
T - 4 - 1 Сетови
Метални кутии
Филтри
Кафе и Какао
Кафе
Кафиња без арома
Кафиња со арома
Какао