LaSoy & LA CHA - Health and Pleasure Shop

Македонски (Macedonian)

Вашата кошничка

Вашата кошничка во моментов е празна.

LaSoy & LaCha
 
LaSoy & LaCha: Почетна Ароматерапија

Aроматерапија

Е-пошта Печати PDF

Што е ароматерапија?

Ароматерапијата (на грчки aroma= мирис, therapeia= лечење) претставува метод на лечење на различни заболувања и стресни состојби со помош на природни аромати - етрични масла кои во организмот се внесуваат преку дишните органи или кожата. Есенцијалните масла му помагаат на телото да се релаксира, да се здобие со енергија, да се ослободи од негативни мисли, депресија, лошо расположение испраќајќи силни стимулирачки и мотивирачки импулси до мозокот.Како делуваат етеричните масла?

Со инхалација, етеричните масла преку нервите завршетоци од носот, допираат до мозочните центри кои ги контролираат емоциите и расположението. Тука се создаваат различни неуротрансмитери - серотонин, кој опушта или ендорфин кој разведрува.

Аплицирани пак дермално етеричните масла преку кожата продираат до крвотокот и делуваат благотворно на имуниот систем.Како се употребуваат?

 

Употребата на етерични масла може да биде разновидна - од терапевтски масажи и инхалации, преку освежувања на простории со арома лампи, potpourri и миризливи свеќи, до уживања во купатило со најразлични ароматерапевтски сапуни и купки.
 

1Инхалација - во 500 мл провриена вода се додаваат 2-3 капки етерично масло. Добро е при тоа главата да се прекрие со крпа, да се затворат очите и да се вдуишува пареата десет минути два до три пати на ден. Истото може да се изведе и на марамче со накапување на 1 - 2 капки етерично масло кое длабоко се вдишува.
2Арома Лампа - се употребува за прочистување и оплеменување на воздухот во простории. Арома лампата во долниот дел има отвор во кој се ставе свеќа и над неа длапка-базенче во кој се става вода со 5-10 капки етерично масло кое свеќата ги загрева. На овој начин миризбата се распространува низ целата просторија.
3Дермална апликација - најдобар начин на употреба на етеричните масла е преку различните козметички производи во кои тие се нао|аат разредени - масажни масла, путери за тело, креми и сапуни. Ароматерапевтската масажа е еден од најстарите облици на терапевтско лечење, во кое покрај физичкото удобство постои и длабоко емотивно и духовно задоволство и опуштеност. Заради брза абсорбција на етеричните масла во кожата потребно е тие да бидат разредени во растителни масла .

4Купки- најчесто се додаваат 5-10 капки на етерично масло во 1 лажица растително масло. Оваа мешавина потоа се сипува во кадата и се додава топла вода.

 

Види:  Шумливи купки   |   Маслени купки

 

Имате прашање?

Контактирајте нé:

  • Тел: (+389) 72 22 80 77
  • Факс: (+389) 72 22 80 77
  • Email: office@lasoy.com.mk
  • Вебсајт: www.lasoy.com.mk

LaSoy природна козметика

LaCha чај и кафе

e - Продавница брз мени

Козметика
Сапуни
Ексфолијантни сапуни
Сапуни без додатоци
Сапуни за лице
Премиум сапуни
Сапуни за сладокусци
Течни сапуни
Soap on a Rope
Свадбени сапуни
Сапуни по нарачка
Хотелски сапуни
Упс! торбички и Рефусни сапуни
Пробни сапуни
Балзами
Балзам за усни
Балзам за раце
Балзам за стапала
Купки
Шумливи цврсти купки
Маслени купки
Масажни производи
Масажни масла
Масажни стикови
Нега на лице
Нега на тело
Путери за тело
Млеко за тело
Пилинзи за тело
Рол - он
Нега на коса и нокти
Шеа путер
Пенаст шеа путер
Пенаст шеа бутер за бебиња
Шеа путер
Млеко за сончање
Цврсти парфеми
Поклони и комплети
Сет за летна нега на кожата
Сет за нега на стапала
Ѓумбир комплет
Чоко - минт / Чоко - ванила сет
Антицелулитен комплет
Анти - стрес комплет
Егзотичен комплет Мошус
Чаеви и прибор
Чаеви
Зелени чаеви
Бели чаеви
Црни чаеви
Oolong и Pu - Erh
Чаеви со арома
Рооибос
Овошни и растителни
Wellness чаеви
Мате
Празнични вкусови
Чаеви што цветаат
Прибор
Чајници
Шољи
T - 4 - 1 Сетови
Метални кутии
Филтри
Кафе и Какао
Кафе
Кафиња без арома
Кафиња со арома
Какао