LaSoy & LA CHA - Health and Pleasure Shop

Македонски (Macedonian)

Вашата кошничка

Вашата кошничка во моментов е празна.

LaSoy & LaCha
 
LaSoy & LaCha: Почетна Сé за чајот

Сé за чајот

Совршен момент за совршена шоља чај

Е-пошта Печати PDF

За да уживате во вашата шоља чај, потребна ви е опуштена атмосфера и доволно време да ја изведете оваа церемонија. Соодветни моменти за шоља чај се кога врне, кога децата не се дома, кога сте расеани, за време на вашите полноќни разговори, со добар пријател или прекрасна женa.

Несоодветни моменти за шоља чај се: кога истура, кога децата се дома, во театар, кога отворате писмо. Треба да избегнувате лошо време, места пренатрупани со луѓе, луѓе во лошо расположени, премногу зборлести луѓе, проблеми со пари, кавгаџиски настроени жени и гласни деца. (Совети од кинеска книга за чај (Cha Su))

Повеќе...
 

Зошто е потребно да пиете чај?

Е-пошта Печати PDF

Чајот се состои од три главни активни состојки: catechin-и (антиоксиданси), L-theanine и кофеин. Тие се здружуваат во комбинација која ве одржува здрави, витки, млади и убави.


Кофеинот се наоѓа во надворешанта мембрана на прекрасното чаено ливче, за да го брани од инсекти. Кофеинот го стимулира организмот, ја забрзува циркулацијата и помага при слабеење, но преголемо количество на кофеин е штетно за организмот.

Чајот содржи многу помали количества на кофеин од кафето, а во себе носи и чудесна состојка – аминокиселина по име L-theanine која ги неутрализира штетните ефекти на кофеинот и која е присутна единствено во чаеното дрво!!

 

Повеќе...
 

Чаевото дрво и градација

Е-пошта Печати PDF

Постојат многу легенди врзани за откривањето на чајот, но со сигурност се смета дека тој е пронајден околу 2700 години п.н.е., кога императорот Shen Nung се одмарал под едно дрво во планинските предели на кинеската провинција Yunnan додека неговиот слуга греел вода на огнот.

Tea plantОдеднаш ветрот се засилил и оддувал лист од дрвото во водата. Императорот решил да го проба напитокот и се чувствувал освежено откако го испил. Дрвото било чаево дрво и се зборува дека тој ги открил лековитите својства на овој драгоцен напиток.


Оттогаш наваму во преданијата чајот често се спомнува или како подарок за Императорите или пак како лек односно средство за детоксикација.
Благодарение на ширењето на пазарите за чај, денес можеме да откриеме прекрасни нови видови, вкусови, форми и ароми на чаеви.

Повеќе...
 

Имате прашање?

Контактирајте нé:

  • Тел: (+389) 72 22 80 77
  • Факс: (+389) 72 22 80 77
  • Email: office@lasoy.com.mk
  • Вебсајт: www.lasoy.com.mk

LaSoy природна козметика

LaCha чај и кафе

e - Продавница брз мени

Козметика
Сапуни
Ексфолијантни сапуни
Сапуни без додатоци
Сапуни за лице
Премиум сапуни
Сапуни за сладокусци
Течни сапуни
Soap on a Rope
Свадбени сапуни
Сапуни по нарачка
Хотелски сапуни
Упс! торбички и Рефусни сапуни
Пробни сапуни
Балзами
Балзам за усни
Балзам за раце
Балзам за стапала
Купки
Шумливи цврсти купки
Маслени купки
Масажни производи
Масажни масла
Масажни стикови
Нега на лице
Нега на тело
Путери за тело
Млеко за тело
Пилинзи за тело
Рол - он
Нега на коса и нокти
Шеа путер
Пенаст шеа путер
Пенаст шеа бутер за бебиња
Шеа путер
Млеко за сончање
Цврсти парфеми
Поклони и комплети
Сет за летна нега на кожата
Сет за нега на стапала
Ѓумбир комплет
Чоко - минт / Чоко - ванила сет
Антицелулитен комплет
Анти - стрес комплет
Егзотичен комплет Мошус
Чаеви и прибор
Чаеви
Зелени чаеви
Бели чаеви
Црни чаеви
Oolong и Pu - Erh
Чаеви со арома
Рооибос
Овошни и растителни
Wellness чаеви
Мате
Празнични вкусови
Чаеви што цветаат
Прибор
Чајници
Шољи
T - 4 - 1 Сетови
Метални кутии
Филтри
Кафе и Какао
Кафе
Кафиња без арома
Кафиња со арома
Какао